Blog

Bezpieczeństwo czyli jak nie stracić wszystkich pieniędzy: Brak obsługi klienta

Mimo wielu zagrożeń czających się na każdym kroku, którym można zapobiec, często bywa tak, że to Ty jesteś swoim największym wrogiem. Specyfika technologii Blockchain, na której opiera się system kryptowalut sprawia, że wszystkie transakcje są nieodwracalne. Jeżeli przesyłając pieniądze między bankami pomyliłeś się w numerze rachunku odbiorcy, kasa ta najpewniej wróci do ciebie z lub bez interwencji działu obsługi klienta banku.

W przypadku wysyłania kryptowalut nie ma pośredników (obsługi klienta), który pomoże ci, gdy na przykład błędnie wpiszesz adres portfela odbiorcy. Jeżeli przypadkowo wyślesz pieniądze do mnie, a nie do swojego brata, a my jesteśmy znajomymi, to problemu nie ma. Odeślę ci pieniądze po otrzymaniu od ciebie wiadomości na ten temat. Jeśli jednak wyślesz krypto na adres, którego właściciela nie znasz, ponieważ przez przypadek wpisałeś „f” zamiast „e”, to nigdy ich nie odzyskasz, gdyż nie będziesz wiedział, gdzie teraz są twoje pieniądze i z kim się w tej sprawie skontaktować.

Portfele, giełdy i inni usługodawcy w dziedzinie kryptowalut i tak zrobiły już wiele, by wyeliminować możliwie jak najwięcej takich potencjalnych sytuacji. Skomplikowane adresy portfeli można kopiować do schowka jednym kliknięciem, co sprawia że nikt o zdrowych zmysłach nie będzie ich wpisywać ręcznie. Opcja ta uniemożliwia skopiowanie adresu z brakującą cyfrą lub literą na jego początku lub końcu. Korzystając z niej i tak należy dokładnie sprawdzić, czy skopiowany adres jest aby na pewno tym, na który chcemy wysłać środki.

Oszuści już dawno opracowali oprogramowanie, które może zainstalować się na twoim komputerze bez twojej wiedzy i podmieniać wklejany adres bezpośrednio w schowku! Jeżeli więc skopiowałeś adres z giełdy i wysyłasz środki ze swojego portfela, to jeśli nie sprawdzisz, czy adres wklejony w portfelu jest dokładnie taki sam jak ten, który przed chwilą skopiowałeś z giełdy, to może się okazać, że wyślesz środki bezpośrednio do oszusta.

Działając na rynku kryptowalut musisz zrozumieć, że cała odpowiedzialność leży w twoich rękach i jeżeli będziesz popełniać takie podstawowe błędy, to możesz winić jedynie siebie i nikt nie będzie w stanie ci pomóc. Jest to jednak mała cena do zapłacenia za możliwość zamieniania stosunkowo niedużych pieniędzy w miliony.

Czytaj więcej w mojej książce: „Druga Kryptorewolucja: Zostań rentierem w nowym ekosystemie Richarda Hearta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *