Blog

Bezpieczeństwo czyli jak nie stracić wszystkich pieniędzy: Portfele, Laptopy i Telefony…

Mam nadzieję, że na tym etapie jesteś już przekonany, że wszystkie giełdy i inni pośrednicy to zło konieczne i że musisz wyposażyć się w swój własny portfel krypto. Jednym z najprostszych, najlepszych i najbezpieczniejszych rozwiązań jest portfel oferowany przez www.metamask.io. W rozdziale 8 szczegółowo opisałem jak go założyć. Pamiętaj, żeby wejść bezpośrednio na wskazaną przeze mnie stronę internetową, a nie wpisywać w Google słowa „MetaMask”, gdyż otrzymane rezultaty mogą zaprowadzić cię na fałszywą stronę MetaMask z fałszywym portfelem. Zakładając portfel na www.metamask.io pamiętaj o zapisaniu, bezpiecznym przechowywaniu i nieudostępnianiu swojego klucza prywatnego :-).

Portfel MetaMask w zupełności ci wystarczy, jeśli twoja planowana inwestycja lub trzymane tam środki nie przekraczają 1000 $. Jeśli planujesz przechowywać więcej niż 10 000 $ krypto, powinieneś zakupić tzw. „portfel sprzętowy” (hardware wallet). Pamiętaj, że nawet niewielka inwestycja o wartości 1000 $ może łatwo urosnąć do 10 000 $. Najpopularniejsze, choć nie jedyne hardware wallets, oferowane są przez www.ledger.com i www.trezor.io. Główna różnica między portfelami opartymi na oprogramowaniu, takim jak MetaMask a portfelami sprzętowymi, takimi jak Ledger czy Trezor polega na tym, że w tym drugim przypadku będziesz potrzebować fizycznego urządzenia do weryfikacji każdej transakcji. Nie możliwe więc jest zhakowanie twojego portfela przez internet, bez fizycznego dostępu do twojego ledgera lub trezora.

Zamów jeden z nich i po jego otrzymaniu postępuj zgodnie z instrukcjami, aby go skonfigurować, co jest bardzo proste. Podobnie jak w przypadku MetaMask, zarówno Ledger jak i Trezor wygenerują dla ciebie nowe klucze prywatne. Postępuj z nimi dokładnie tak samo jak opisałem to w poprzedniej sekcji. Zamawiając jeden z tych portfeli upewnij się, że kupujesz je bezpośrednio u producentów na stronie www.ledger.com lub www.trezor.io. Każdy inny sklep fizyczny lub internetowy typu Amazon to ryzyko, że twój klucz prywatny został już wygenerowany i skopiowany przez niepowołaną do tego osobę.

Jeżeli twoja inwestycja w krypto przekracza milion dolarów, to rozważ konfigurację multi-sig z www.gnosis-safe.io. Zasadniczo multi-sig wymaga podpisania wielu portfeli przed dokonaniem transakcji. Jest to nieco bardziej skomplikowane niż korzystanie z portfela sprzętowego, ale warte wysiłku w przypadku większych inwestycji w kryptowaluty. Szczególnie w przypadku długotrwałego przechowywania, takiego jak stejki HEX na 5555 dni. Alternatywą dla Gnosis Safe może być rozlokowanie swoich kryptowalut na kilku portfelach typu Ledger czy Trezor.

LAPTOPY I TELEFONY

Kiedy wprowadzam kogoś w świat krypto i po raz pierwszy wspominam o MetaMask, często osoba ta sięga po telefon i ściąga na niego portfel. Zasadniczo odradzam korzystanie z portfeli lub wykonywanie jakichkolwiek transakcji krypto na telefonie, gdyż jest to mniej bezpieczne niż w przypadku używania laptopa czy komputera stacjonarnego. Telefony łatwiej jest zhakować, ukraść i zgubić. Osobiście nie mam ani jednego portfela na telefonie i nie przeprowadzam żadnych transakcji za pośrednictwem komórki. Zasada ta dotyczy także korzystania z giełd i gorąco polecam stosowanie się do niej.

Korzystając z komputera także powinieneś zastosować się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy pracujesz na Microsoft Windows, czy Mac OS, powinieneś korzystać z oprogramowania antywirusowego, firewalla i VPN jako niezbędnego minimum. Kolejnym krokiem dla podwyższenia twojego bezpieczeństwa powinno być posiadanie oddzielnego komputera przeznaczonego tylko i wyłącznie do pracy z kryptowalutami. Taki komputer powinien być wyposażony w minimalne i niezbędne do funkcjonowania oprogramowanie oraz przeglądarkę WWW, antywirusa, firewalla i VPN. Komputer ten powinien być podłączany do internetu tylko, gdy zamierzasz wykonywać jakąkolwiek transakcję i odłączany po jej sfinalizowaniu. Jeżeli powyższe wymagania brzmią dla ciebie jak zbyt duży wydatek lub proces wymagający za dużo zachodu, to zastanów się, czy aby na pewno masz rację, gdy być może posiadasz lub wkrótce będziesz posiadać krypto o wartości od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy dolarów, jeżeli nie nawet milionów.

Czytaj więcej w mojej książce: „Druga Kryptorewolucja: Zostań rentierem w nowym ekosystemie Richarda Hearta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *