Blog

Bezpieczeństwo czyli jak nie stracić wszystkich pieniędzy: Skamerzy i Hakerzy

Wszelkiego rodzaju oszuści będą nieustannie próbować położyć łapy na twoich kluczach prywatnych. Będziesz otrzymywać e-maile i wiadomości we wszelkiego rodzaju komunikatorach z informacją, że musisz zweryfikować swój portfel, konto na giełdzie albo że twoje środki są zagrożone i teraz musisz wejść na określoną stronę internetową oraz wpisać swój klucz prywatny.

Mój e-mail znalazł się na liście adresów, które wyciekły do internetu z firmy Ledger, jednego z producentów portfeli krypto. Skoro jestem klientem firmy Ledger, to oczywiste jest, że posiadam pewną ilość krypto. Od tamtej pory regularnie dostaję e-maile od różnych podejrzanych typów i organizacji. Jeden z nich informuje mnie, że mój portfel na giełdzie Binance został zablokowany i wymaga ponownej weryfikacji KYC (Know Your Customer). Nie mam portfela na giełdzie Binance, a z usług giełdy nie korzystam od dawna. E-mail wygląda jednak bardzo realistycznie i straszy konsekwencjami. Nie wiem, gdzie prowadzi znajdujący się na dole e-maila guzik „Zweryfikuj Teraz”, ponieważ nigdy go nie kliknąłem. Zakładam, że system oszustwa poprosi o login i hasło do giełdy Binance, klucze prywatne lub zainstaluje podejrzane oprogramowanie na moim komputerze.

Zadaj pytanie dotyczące MetaMask na przykład na Twitterze, a boty skamerów natychmiast wygenerują komentarze z linkami do stron, które ci pomogą, o ile wpiszesz tam swój klucz prywatny. Zapytaj o pomoc z czymkolwiek na oficjalnym kanale HEX.COM na Telegramie, a szybko okaże się, że jeden z kilkudziesięciu tysięcy uczestników na tym kanale to oszust, który wyśle ci prywatną wiadomość, podając się za oficjalnego agenta pomocy HEX. Z tego powodu Richard Heart oraz wiele innych influencerów w branży krypto ma w swoim opisie informację, że nigdy nie wyślą ci wiadomości prywatnej jako pierwsi.

Przykładów jest mnóstwo i można by je mnożyć w nieskończoność, ale myślę, że na tym etapie powinno być jasne, że niebezpieczeństwa czają się na każdym kroku i nie powinieneś ufać nikomu.

Czytaj więcej w mojej książce: „Druga Kryptorewolucja: Zostań rentierem w nowym ekosystemie Richarda Hearta.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *