Blog

Czy HEX to oszustwo?

Od początku powstania pierwszej kryptowaluty na rynku roiło się od oszustw, ponieważ wiele osób chciało nieuczciwe dorobić się na branży krypto. Z drugiej strony każdy nowy projekt, nawet BTC czy ETH, były oskarżane o scam, ale z czasem opinia publiczna przekonywała się do dobrych zamiarów ich założycieli. Nie inaczej było z HEX, a główne oskarżenia wyglądały następująco:

CZY NIE JEST ZA PÓŹNO NA INWESTYCJĘ W HEX?

Bitcoin wzrósł 6,9 mln razy z 0,01$ do $69,000 w ciągu 12 lat. Wielu ludzi regularnie narzekało, że BTC jest zbyt drogi i wiele osób z tego powodu w niego nie inwestowało. Na przestrzeni lat jego cena wzrastała, osiągając niebotyczne 69 000 $ za 1 token w 2021 roku.

HEX wzrósł 10 tys. razy w ciągu mniej niż dwóch lat i jeśli nadal ta tendencja szybszego wzrostu niż Bitcoin w pierwszych latach swojego istnienia się utrzyma, to wzrośnie przynajmniej kolejne 650 razy, co sprawi, że za 10 lat 1 token HEX będzie warty ponad 350 $. Wnioski płynące z tej prognozy są takie, że nie jest za późno na inwestycję w HEX. Jeśli w porę to zrobisz, masz szansę znacząco zwiększyć swoje zyski w przyszłości.

OSKARŻENIE O SCHEMAT PONZIEGO

Schemat Ponziego to piramida finansowa, która po raz pierwszy została zastosowana przez włoskiego emigranta Charlesa Ponziego w 1919 roku w USA. Schemat Ponziego polega pozyskaniu jak największej liczby inwestorów, wabiąc ich perspektywą szybkich i wysokich zysków. Zainwestowane środki nie są lokowane w aktywa, a źródłem zysku przedsięwzięcia są wpłaty nowych inwestorów. W końcowym etapie schematu Ponziego dochodzi do zrównania wypłat z kapitałem założyciela, co prowadzi do upadku inwestycji. Ta quasi-struktura zwykle promuje się fałszywym, „magicznym” mechanizmem, który ma uwiarygodnić wysoką stopę zwrotu. HEX nie jest schematem Ponziego, ponieważ zysk pochodzi wyłącznie z inflacji, a nie od wpłat inwestorów, co jest zawarte w inteligentnym kontrakcie i użytkownik tworzy sam swoje nagrody.

HEX był nazywany nie tylko schematem Ponziego, ale i systemem marketingu wielopoziomowego (MLM). MLM polega na polecaniu użytkowników na wielu poziomach, co sprawia, że nowo wpłacone środki są przekazywane starym użytkownikom. Schemat MLM jest podobny do piramidy Ponziego. W HEX nie ma programu poleceń i brak w nim pośredników. Sam wybijasz w nim nagrody, podobnie jak robią to górnicy Bitcoina.

BAŃKA SPEKULACYJNA

Bańka spekulacyjna (inaczej cenowa) ma miejsce, gdy następuje nagłe i ciągłe potęgowanie cen aktywów, co przyciąga nowych inwestorów. Poznajmy dwa warunki, które muszą nastąpić, byśmy mogli mówić o bańce spekulacyjnej. Pierwszy: musi nastąpić gwałtowna zmiana ceny aktywów powyżej jego średniej wartości, a następnie to zjawisko musi utrzymywać się przez jakiś czas. Drugim warunkiem bańki spekulacyjnej jest korekta ceny, czyli pęknięcie bańki lub krach. Każda cena ustalona na wolnym rynku może ulec korekcie, co nie znaczy, że dany produkt musi być bańką czy systemem Ponziego. Taka tendencja jest charakterystyczna dla kryptowalut jak: Bitcoin, Ethereum czy HEX, ale i rynku mieszkaniowego.

CZY HEX JEST OSZUSTWEM?

Oskarżenia o oszustwo pojawiły się już niedługo po upublicznieniu produktu HEX. Ich źródłem była zazdrość handlarzy czy inwestorów w stosunku do sukcesu Richarda Hearta. Wielu hejterów oczerniało HEX z tego powodu, że nie zdecydowało się w niego zainwestować, obserwując ogromne wzrosty kryptowaluty na przestrzeni lat. Nikt nigdy nie został oszukany przez HEX, gdyż jest to zdecentralizowany i kompletny produkt oparty na Blockchainie, który polega na inwestowaniu tokenów w lokaty terminowe, przynoszące gwarantowany zysk. Zysk ten pochodzi ze stałej, rocznej inflacji wynoszącej 3,69%. Nikt nie jest nikomu nic winien. Każdy inwestor sam sobie wybija nagrody i jest dłużnikiem samego siebie, a w transakcjach czy operacjach z użyciem kontraktu HEX nie bierze udział żaden pośrednik. Wartość HEX jest praktycznie pożyczana wszystkim odblokowanym monetom w momencie ich stejkowania, podobnie jak w przypadku lokat terminowych. Jeżeli HEX jest oszustwem, to gdzie są ofiary?

Czytaj więcej w mojej książce: „Druga Kryptorewolucja: Zostań rentierem w nowym ekosystemie Richarda Hearta.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *