Blog

Czym jest HEX?

HEX jest pierwszym certyfikatem depozytowym (Blockchain Certificate of Deposit) w ekosystemie kryptowalut, którego bankowym odpowiednikiem jest lokata terminowa. Inwestując w HEX, zamiast iść do banku i wpłacać na lokatę dolary lub euro, zamrażasz swoje środki w formie tokenów HEX, używając inteligentnego kontraktu. Inwestycja musi trwać od 1 dnia do 5555 dni (15.2 lat). Po upływie wybranego czasu odzyskujesz swoje środki wraz z zyskami. Tokeny możesz kupić, wymieniając inne kryptowaluty na HEX. Następnie przez stronę go.hex.com zamrażasz określoną ilość tokenów na wybrany okres.

Zamrażanie tokenów jest całkowicie dobrowolne i opcjonalne. Możesz też po prostu kupić i trzymać HEX w portfelu bez wchodzenia w dalsze interakcje z kontraktem HEX. Zakładając, że w dłuższej perspektywie czasu cena tokena będzie rosła, będziesz kiedyś mógł sprzedać go po wyższej cenie. W trakcie oczekiwania nie będą jednak naliczane procenty.

Warto tutaj wspomnieć o dwóch zasadniczych różnicach między tradycyjną lokatą terminową w banku a kontraktem HEX. W banku lokujesz powiedzmy 1000 $ na okres 7 lat. Otrzymujesz za to średnio 1% odsetek rocznie, czyli po 7 latach na twoim koncie jest całe 1072 $. Jeżeli bank nie splajtuje lub nie wydarzą się jakieś inne dramatyczne i nieprzewidziane historie, to masz gwarancję, że dostaniesz swoje 1072 $ z powrotem.

Używając kontraktu HEX kupujesz tokeny HEX za wartość 1000 $. Powiedzmy, że dostaniesz za to 20 000 HEX, ponieważ w dniu zakupu cena jednego HEX wynosiła 0,05 $. Kontrakt HEX wypłaca średnio 38% odsetek rocznie. Po siedmiu latach będziesz więc mieć 190 626 HEX. Jeśli HEX nadal będzie wart 0,05 $, to będziesz mieć 9531 $. Jeżeli HEX spadnie na wartości do 0,01 $, to będziesz mieć 1906 $, a gdy HEX wzrośnie na wartości do 0,25 $, to będziesz mieć 47,656 $. I tak dalej…

HEX gwarantuje ci wypłatę twojego kapitału i odsetek w HEX. Działa więc tak samo jak lokata terminowa w banku w dolarach, tyle, że odsetki są dużo wyższe. HEX nie gwarantuje jednak, jaka będzie jego wartość w dolarach w dniu zakończenia lokaty. Tymi dwoma elementami zasadniczo różni się od tradycyjnej lokaty terminowej w banku.

Czytaj więcej w mojej książce: „Druga Kryptorewolucja: Zostań rentierem w nowym ekosystemie Richarda Hearta.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *