Blog

HEX: PIERWSZA LOKATA TERMINOWA OPARTA NA BLOCKCHAINIE (Historia)

Richard Heart, osiągnąwszy sukces finansowy w biznesie w 2003 roku przeszedł na emeryturę. W 2011 roku zainteresował się kryptowalutami, wówczas wydobywał pełne bloki Bitcoina, w skład których wchodziło aż 50 Bitcoinów. Jako seryjny przedsiębiorca postanowił stworzyć nową kryptowalutę, która miała stać się alternatywą wobec produktów bankowych. Analizując rynki finansowe Richard zauważył, że najpopularniejszym produktem banków są lokaty terminowe. Ich wartość w USA i Chinach osiągała w tym czasie 7,2 biliona dolarów, co sprawiało, że rynek ten był o 50% większy od gotówkowego, który adresował Bitcoin. Wnioski z analiz, w połączeniu z jego biznesowym doświadczeniem i intuicją, zainspirowały Richarda do stworzenia pierwszej na świecie lokaty terminowej opartej na technologii Blockchain.

Początki HEX sięgają listopada 2018 roku, kiedy to Richard Heart po raz pierwszy publicznie zaczął mówić o projekcie BitcoinHEX. Produkt uruchomiono 2 grudnia 2019 roku pod nazwą HEX, ogłaszając prawie roczną fazę startową. Produkt można było kupić na wolnym rynku lub przekształcić ETH w HEX za pomocą mechanizmu znanego jako „Wzmacniacz Adopcji” (Adoption Amplifier, w skrócie AA). Wprowadzono również tymczasowy jednopoziomowy program polecający, którego celem było pozyskanie jak największej liczby użytkowników.

Posiadacze Bitcoinów mogli ubiegać się o tokeny HEX za darmo. Właściciele ponad 300 000 BTC o wartości dziesiątków miliardów dolarów w ponad 30 000 różnych portfelach wybiło swoje własne HEX przy użyciu inteligentnego kontraktu. System przyznawał 10 000 HEX za 1 BTC, a ilość ta malała z każdym dniem.

Wszystkie nieodebrane tokeny HEX w ostatni dzień fazy startowej zwanym „BigPayDay” zostały rozdane „stejkerom”, czyli inwestorom, którzy zamrozili swoje pieniądze na choćby jeden dzień. W tym dniu zakończyła się możliwość otrzymywania darmowego HEX dla posiadaczy Bitcoina, program AA i program polecający. Proces dystrybucji został zaprojektowany tak, aby posiadacze największej ilości HEX zamrożonych na najdłuższy okres otrzymali najwięcej HEX i by w przyszłości mogli utrzymać cenę poprzez niesprzedawanie swoich tokenów przez długi okres czasu.

Jak twierdzi Richard Heart główną przewagą HEX nad Bitcoinem jest fakt, że platforma została opracowana 10 lat później, co umożliwiło naukę na błędach poprzednika. Drugim wyróżnikiem, dzięki któremu HEX przewyższa Bitcoin, jest idea stworzenia ambitnego produktu, który zastąpiłby najpopularniejszy produkt bankowy, tworząc pierwszą na świecie lokatę terminową na rynku kryptowalut.

Innowacyjność, sukcesy i ogromne wzrosty na przestrzeni pierwszych lat funkcjonowania HEX na rynku, przysporzyły mu wielu krytyków, oskarżających HEX o „scam”, czyli oszustwo. W 2020 roku HEX osiągnął wzrost 140 razy wyższy od tego, jaki uzyskał pierwowzór stworzony przez Satoshiego Nakamoto. Po pierwszych dwóch latach bezbłędnego działania i 10,000-krotnym wzroście ceny, pierwsi „eksperci kryptowalutowi” zaczynają lubić HEX, choć wielu nadal się do tego nie przyznaje.

Czytaj więcej w mojej książce: „Druga Kryptorewolucja: Zostań rentierem w nowym ekosystemie Richarda Hearta.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *