Przełomowym wydarzeniem w historii bankowości było utworzenie Banku Rezerwy Federalnej (FED) w 1913 roku. Było to rozpoczęcie nowej epoki, które ograniczyło działalność i wpływ na gospodarkę banków handlowych.
Stany Zjednoczone w I wojnie światowej stały się globalnym pożyczkodawcą. W 1929 roku doszło do krachu na giełdzie, co miało wpływ na zniszczenie światowej gospodarki. W tamtym czasie zbankrutowało aż 9000 firm. Ważną ustawą wprowadzoną przez rząd USA była Glass-Steagall Act. Mówiła ona, że banki komercyjne nie mogły spekulować depozytami konsumentów.
Kolejne zmiany nastąpiły podczas II wojny światowej. FED i banki musiały wykonywać ogromne operacje finansowe warte miliardy dolarów, co doprowadziło do powstawania firm o ogromnych potrzebach kredytowych i łączenia się banków w celu zaspokojenia rynkowego popytu. Nastąpiła globalizacja banków, które działały na światową skalę. Banki krajowe w USA zyskały wówczas zaufanie konsumentów wraz z ubezpieczeniem depozytów i ekspansją kredytów hipotecznych, co zwiększyło dostęp i zainteresowanie kredytami.
Kamieniem milowym w światowej erze bankowej było wprowadzenie bankowości internetowej. Miało to miejsce na przełomie XX i XXI wieku, a jej początki pojawiły się już w latach 80. XX wieku. Wzrost popularności smartfonów przyspieszył ekspansję bankowości mobilnej, a dziś już prawie każdy dokonuje przelewów poprzez system bankowości internetowej. Badanie J.D. Power z 2021 roku pokazuje, że aż 41% badanych korzysta wyłącznie z bankowości cyfrowej.
Kryzys bankowy z 2007/2008 roku doprowadził do zapaści na rynku pożyczek hipotecznych wysokiego ryzyka w USA i miał poważne reperkusje na całym świecie. Przyczyną kryzysu było udzielanie kredytów hipotecznych osobom o niewystarczających możliwościach finansowych, a te kredyty stały się zabezpieczeniem obligacji strukturyzowanych, które sprzedawano w celach inwestycyjnych i spekulacyjnych. Niewypłacalność klientów banków doprowadziła do braku gotówki na rynku kredytowym i niestabilności oraz do upadku banku Lehman Brothers. Wydarzenia tamtych lat pokazały, że banki straciły kontakt z rzeczywistością, oferując produkty, których nie rozumieją nawet ich pracownicy i dając kredyty ludziom, których nie było na nie stać. Kryzys 2007/2008 mocno nadwyrężył zaufanie do banków i być może był to początek końca ery banków, jakie znamy.