Blog

JAK UBIEGAĆ SIĘ O HEX, CZYLI WSZYSTKO, CO CHCIAŁBYŚ WIEDZIEĆ O STAKINGU

Na HEX można zarabiać w dwójnasób: można kupować tokeny i je przechowywać, sprzedając w przyszłości z zyskiem lub stejkować, czyli zamrażać środki na lokacie długoterminowej i otrzymywać gwarantowany zysk z inwestycji. Staking to nic innego jak zamrożenie określonej ilości tokenów HEX, co działa tak samo jak lokata terminowa, tyle że funkcjonująca w ekosystemie kryptowalut. Można zamrozić tokeny na okres od 1 do 5555 dni.

Jak to działa? To proste. Stejkuję na przykład 10 000 HEX na rok. Nie mogę przez okres trwania kontraktu wyciągać środków pod groźbą kary finansowej, zupełnie jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej lokaty bankowej. Po upłynięciu terminu kończy się inwestycja, a ja otrzymuję z powrotem moje 10 000 tokenów HEX i zysk z inwestycji. Być może jest to pierwszy z produktów finansowych w historii, który jest zamrażany na okres 15 lat, a wartość lokat wynosi wiele miliardów dolarów. Średnia długość stejkowania w HEX wynosi prawie 7 lat! HEX jest ekonomicznym przełomem godnym Nagrody Nobla.

Stejkerzy otrzymują HEX codziennie, choć nie mogą go wypłacić do czasu zakończenia umowy, jaką „podpisali” z kontraktem HEX. System automatycznie kalkuluje, ile HEX wygenerowała nasza inwestycja w przeciągu ostatnich 24h. Po zakończeniu stejka, użytkownik systemu może odmrozić swoje monety i je sprzedać po bieżącej cenie, trzymać w oczekiwaniu na lepszą cenę na rynku lub zastejkować je jeszcze raz.

HEX ma niższą stopę inflacji niż Bitcoin, nawet po tym, jak Bitcoin dwukrotnie zmniejszył stopę inflacji o połowę w ciągu pierwszych 10 lat swojego istnienia. Inflacja HEX spadła do poziomu poniżej 3,69% w ciągu roku, podczas gdy Bitcoinowi zajęło to ponad 10 lat. Stejkerzy HEX otrzymują wynagrodzenie z inflacji i mogą utrzymać jego cenę poprzez stejkowanie. Górnicy Bitcoina zarabiają na sprzedawaniu wykopanych monet, co obniża cenę BTC. Bitcoinowi górnicy przekazują pieniądze firmom produkującym sprzęt czy energię elektryczną, co jest bardzo szkodliwe dla środowiska. Inwestorzy HEX zarabiają o wiele więcej na odsetkach z inwestycji, niż wynosi stopa inflacji. Dla stejkerów HEX inflacja jest korzyścią, a nie kosztem.

Wyróżnikiem HEX jest to, że stejkerzy sami wybijają sobie nagrody. Powoduje to sytuację, w której inwestor staje się dłużnikiem samego siebie, gdyż w systemie HEX nie ma żadnych pośredników. Inwestor sam uruchamia kod służący do wybijania własnych nagród. Siłą HEX są jego użytkownicy, ponieważ każdy token powstaje dzięki nim. Warto zaznaczyć, że nagrody za wydobycie są dynamiczne i zbliżone do tych w Bitcoinie. Nagrody w HEX są wypłacane bez względu na to, czy waluta odnotowuje spadek czy wzrost. Inwestor nie musi się martwić o to, czy ją otrzyma. Środki na wypłaty są pobierane z puli zależnej od naszych udziałów w całości systemu. Wypłata opiera się na twoich udziałach podzielonych przez ich całkowitą liczbę w systemie.

Ważnym aspektem HEX jest otrzymywanie premii, która znacznie podwyższa stopę zwrotu z inwestycji, gdyż o wiele łatwiej jest otrzymać 40% bonus niż kupić 40% więcej Bitcoinów. Zerwanie kontraktu przed czasem powoduje nałożenie kary przez system. Może ona wynosić tylko utratę części lub całości wygenerowanego zysku lub nawet całość zainwestowanej sumy! Zależy to od długości kontraktu i momentu jego zerwania. Jest to część tzw. „mechanizmu prawdy”. Jeśli deklarujesz, że zamrażasz środki na przykład na 3 lata, to dotrzymaj słowa i nie zrywaj umowy po roku lub ponieś tego konsekwencje. Środki z kar w postaci tokenów HEX są dodawane do puli wypłat po zakończeniu kontraktu. Przykładowo kontrakt jest zakończony przed czasem i zostaje nałożona kara w wysokości 10 000 HEX. Pula odsetek dla inwestorów jest powiększona o połowę tej sumy, czyli w tym wypadku 5000 HEX. Druga połowa trafia do tzw. Origin Address, portfela krypto powiązanego z uruchomieniem HEX. Kontrakt akumuluje pulę wypłat każdego dnia. Pula wypłat opiera się na dziennej inflacji w wysokości 0,009955% całkowitej podaży monet. Daje to 3,69% w ciągu 52 tygodni, przy czym stopa procentowa jest obliczana codziennie. Pod koniec kontraktu kumuluje on całkowitą wypłatę z tytuł twoich udziałów i wypłat za cały okres inwestycji. Kontrakt wybija HEX i zapisuje je na twoje konto.

Czytaj więcej w mojej książce: „Druga Kryptorewolucja: Zostań rentierem w nowym ekosystemie Richarda Hearta.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *