Blog

Optymalizacja podatków. Część I.

„Podatki to po prostu czysta kradzież, mimo że jest to kradzież na wielką i kolosalną skalę, której żaden uznany przestępca nie mógłby się równać. Jest to przymusowe zajęcie mienia mieszkańców lub poddanych państwa.” – Murray N. Rothbard

Rosnąca popularność kryptowalut sprawiła, że tematem zainteresowały się urzędy skarbowe w wielu krajach. W Polsce podatnicy, którzy kupują i sprzedają kryptowaluty muszą corocznie złożyć zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38. Obowiązek ten dotyczy nie tylko osób, które w minionym roku uzyskały przychód z obrotu wirtualnym pieniądzem. Ciąży również na podatnikach, którzy tylko nabywali kryptowaluty. Podatek od obrotu kryptowalutami w Polsce wynosi 19%.

Krypto w USA traktowane są podobnie jak nieruchomości i inne inwestycje, a nie waluty. Jeśli trzymasz swoje krypto przez minimum rok od zakupu, to możesz kwalifikować się na stawkę od 0 do 20% w zależności od twoich dochodów. Krótsze inwestycje i handel opodatkowane są na poziomie od 10 do 37%.

W Zjednoczonym Królestwie osoby fizyczne płacą podatek od zysków kapitałowych od swoich całkowitych zysków powyżej rocznej kwoty wolnej od podatku w wysokości 12 300 £. Wszelkie zyski powyżej tej ulgi będą opodatkowane w wysokości 10% do wysokości podstawowej stawki podatkowej (jeśli jest dostępna) oraz 20% od zysków przy wyższych i dodatkowych stawkach podatkowych.

Sukces, który możesz odnieść inwestując w kryptowaluty może sprawić, że zaczniesz rozważać przeprowadzkę do innego kraju lub przynajmniej zmianę lub uzyskanie dodatkowej rezydencji podatkowej. Oto kilka pomysłów:

PORTUGALIA

Portugalia jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do życia, jeśli chcesz uniknąć płacenia podatków od kryptowalut. Handel kryptowalutami nie jest uważany za dochód z inwestycji, więc jest wolny od podatku. Pod warunkiem, że nie prowadzisz kryptofirmy, twoje cyfrowe inwestycje również zwolnione są z podatku VAT i podatku dochodowego w Portugalii. Dla zdecydowanej większości inwestorów Portugalia jest więc krajem wolnym od podatku dla kryptowalut. Od 2021 roku krążą plotki, że sytuacja podatkowa może zmienić się na niekorzyść dla kryptoinwestorów. Portugalski minister finansów mówi, że kryptowaluty będą podlegać opodatkowaniu w najbliższej przyszłości, ale nie potwierdził jeszcze, w jaki sposób będą opodatkowane.

PORTORYKO

Mieszkańcy USA prawdopodobnie słyszeli o miliarderach z Doliny Krzemowej, którzy wybierają się na południe, aby cieszyć się luksusowym portorykańskim stylem życia i móc rozluźnić przepisy podatkowe. Chociaż Portoryko jest niezarejestrowanym terytorium Stanów Zjednoczonych, jest uważane za obcy kraj, biorąc pod uwagę federalne podatki dochodowe. Kraj ustala zatem własne przepisy podatkowe. Jeśli chodzi o podatki od kryptowalut, to świetna wiadomość. Mieszkańcy Portoryko płacą znacznie niższy terytorialny podatek dochodowy w porównaniu ze stawką amerykańskiego federalnego podatku dochodowego. Co więcej, kryptowaluty nabyte podczas pobytu w Portoryko są całkowicie zwolnione z podatku od zysków kapitałowych, więc to, czy zapłacisz podatek zależy od tego, kiedy kupiłeś swoje krypto. Jeśli jesteś mieszkańcem USA, który nabył krypto przed przeprowadzką do Portoryko, to nadal musisz przestrzegać przepisów podatkowych IRS dotyczących kryptowalut. Jeśli jednak nabędziesz krypto po ustanowieniu rezydencji w Portoryko, to twoje krypto jest całkowicie zwolnione z podatku od zysków kapitałowych.

SINGAPUR

Istnieje powód, dla którego wiele giełd kryptowalut, takich jak KuCoin i Phemex, ma siedzibę w Singapurze. Singapur jest rajem podatkowym dla kryptowalut, zarówno dla osób fizycznych, jak i firm. Dzieje się tak, ponieważ w Singapurze nie ma podatku od zysków kapitałowych, więc inwestorzy indywidualni i firmy nie są zobowiązane do uiszczenia podatku od kryptozysków. Ponadto ze względu na to, że kryptowaluty są postrzegane jako własność niematerialna z perspektywy podatkowej, kiedy wydajesz kryptowaluty na towary i usługi, jest to postrzegane jako handel barterowy, a nie płatność. W rezultacie, gdy towary lub usługi mogą podlegać podatkowi od towarów i usług (GST), moneta lub token płatniczy już jednak nie. Oczywiście nie da się uniknąć wszystkich podatków. Jeśli działasz jako firma i akceptujesz kryptowaluty jako płatność, to zapłacisz od nich podatek dochodowy. Podobnie, jeśli podstawowa usługa firmy jest związana z handlem kryptowalutami, to firma nadal będzie odpowiedzialna za podatek dochodowy.

Inne kraje przyjazne kryptoinwestorom to: Niemcy, Białoruś (!), Salwador, Malezja, Malta, Kajmany, Szwajcaria, Gruzja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Czytaj więcej w mojej książce: „Druga Kryptorewolucja: Zostań rentierem w nowym ekosystemie Richarda Hearta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *