Blog

PULSEX – PIERWSZA GIEŁDA DEX W SIECI PULSECHAIN

Skoro Uniswap to największa giełda zdecentralizowana w sieci Ethereum, to potrzebna będzie też giełda w sieci PulseChain. Tak narodziła się PulseX. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku PulseChain, PulseX utworzył zbiórkę (Sacrifice Phase), w której można było poświęcać tokeny jeszcze przed startem giełdy. Każdy z użytkowników otrzymywał mnożnik do 2,5x, a wszyscy ci, którzy poświęcili najwięcej, awansowali w rankingu. W ostatnich dniach etapu Sacrifice współczynnik bonusu był najgorszy i użytkownik, który wówczas poświęcił tokeny zyskiwał zaledwie 1,75x.

FUNKCJE PULSEX

PulseX (skrót od PulseChain Exchange) jest główną giełdą ekosystemu PulseChain i kopią giełdy Uniswap o ulepszonych funkcjach i parametrach. Podobnie jak inne giełdy zdecentralizowane, np. SushiSwap i Uniswap, PulseX posiada swój token – PLSX. PulseX umożliwia wymianę tokenów PLS (PulseChain) na PulseX (i odwrotnie) oraz handel innymi tokenami działającymi na Blockchainie Ethereum i PulseChain. Celem powstania giełdy PulseX jest wymiana handlowa i zachowanie płynności w ekosystemie oraz zwiększanie wartości tokenów. Zaletami giełdy PulseX jest 4x większa przepustowość niż Uniswap, wykorzystanie dowodu stawki i mechanizm deflacyjny redukujący ilość dostępnych tokenów PLSX z każdą transakcją.

PulseX będzie także największym na świecie „yield farmem”. Yield Farming to proces wykorzystujący aplikacje z zakresu zdecentralizowanych finansów (DeFi) w celu maksymalizacji zysków. Użytkownicy pożyczają krypto na platformie DeFi i zarabiają określoną kryptowalutę w zamian za swoje usługi. Dzięki tzw. mostom pomiędzy różnymi Blockchainami istnieje możliwość wymiany w różnych łańcuchach, takich jak: Binance Chain, Ethereum czy Polygon, co pozwala stać się aplikacjom DeFi multiblockchainowymi i obsługiwać funkcje inteligentnych kontraktów. PulseX jako największy na świecie yield farm działa tak samo jak opisałem to powyżej. Każda wymiana jednej waluty na drugą zapewnia dostawcy płynności nagrodę. Ponadto użytkownicy PulseX mogą dzięki mostom łańcuchowym sparować swoje tokeny w sieci Ethereum z darmowymi kopiami w sieci PulseChain, w celu zapewnienia płynności i czerpania zysków. Takie działanie wzmacnia wartość kopii tokenów, które otrzymali za darmo.

Jak nowi użytkownicy będą mogli otrzymać tokeny na PulseX? Pierwszym sposobem było poświęcenie środków w etapie Sacrifice, który już się zakończył. Za każde poświęcenie użytkownicy otrzymywali określoną liczbę punktów, proporcjonalną do wkładu i czasu poświęcenia, za które mają dostać tokeny PLSX. Drugą metodą będzie bezpośredni zakup tokenów na wolnym rynku. Obok PulseX będzie istnieć drugi token, który ma zachęcić dostawców płynności. Token będzie rozdawany jako bonus określonym dostawcom płynności. W chwili pisania tych słów jego nazwa nie jest jeszcze znana.

PulseX stwarza więc możliwości czerpania zysków z handlu tokenami lub bycia dostawcą płynności. Dzięki temu, że kryptowaluty mają najwyższe stopy zwrotu na świecie, zyski z inwestycji na PulseX mogą być naprawdę wysokie. PulseX zapewnia pełną przejrzystość: na platformie bez problemu zobaczysz, jakie adresy handlują aktywami, jaki adres dokonał transakcji zakupu lub sprzedaży i ile tokenów pozostało na jego koncie. Będziesz mógł także dokonać precyzyjnej analizy aktywności w sieci.

JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁA PŁYNNOŚĆ NA GIEŁDZIE PULSEX?

PulseX będzie giełdą o największej płynności dla PulseChain. Początkowa płynność będzie pochodzić od specjalnego programu (tzw. bota), który skopiuje płynność tokenów z Uniswap, Sushiswap i innych popularnych giełd w momencie uruchomienia. Na PulseX będą dostępne kopie tych tokenów, do których dojdą nowe tokeny PLS. Najlepsza płynność ściągnie dużą liczbę inwestorów, którzy stworzą duży wolumen. Ten z kolei ściągnie dostawców płynności, którzy na nim zarabiają. Dzięki scentralizowanej płynności na giełdzie, będą na niej niższe wahania cen tokenów.

Opłaty na PulseX są niższe niż w przypadku Ethereum czy Bitcoina, ponieważ działa on wyłącznie na PulseChain. Dzieło Richarda Hearta zapewnia niższy koszt transakcji (mniej niż 0,01 $), a jej potwierdzenie trwa zaledwie 3 sekundy! Jest to zmiana o 180 stopni, ponieważ opłaty w Ethereum często kosztują od kilku do kilku tysięcy dolarów, a przetwarzanie transakcji trwa od paru minut do kilku godzin. Każda transakcja na PulseX wiąże się z opłatą 0,25% wartości, 0,17% trafia do dostawców płynności, 0,03% zostaje przekazane na konto PulseX, a za 0,05% automatycznie kupowane i spalane są tokeny PLSX.

PLSX także będzie można stejkować, podobnie jak tokeny HEX, ale bez funkcji blokad czasowych.

Najpewniej PulseX wypuści pulę stakingową, która będzie zbliżona do tych znanych z innych giełd zdecentralizowanych w systemie Ethereum takich jak np. Pancake Swap i tokena Cake. PLSX będzie można przechowywać w MetaMask poprzez przełączenie sieci w portfelu, co sprawi, że wszystkie tokeny będą widoczne w portfelu.

PROGNOZY CEN

HEX osiągnął ogromny sukces i przyczynił się do powstania wielu fortun inwestorów na całym świecie. Richard Heart jest uznawany przez wielu za geniusza kryptowalut, który nie spoczywa na laurach, wdrażając ulepszone Ethereum: PulseChain i zdecentralizowaną giełdę PulseX. Poprzez analizę różnych czynników, postaram się przedstawić parę scenariuszy dotyczących przewidywanej ceny, jaką może uzyskać token PLSX.

Oczywiście nikt nie jest w stanie przewidzieć, ile dokładnie będzie wart jeden PLSX w dniu uruchomienia. Na ten temat można spekulować, biorąc pod uwagę racjonalne przesłanki i case studies (tj. analizy przypadków) innych projektów kryptowalutowych.

Znaczna część środowiska krypto twierdzi, że PulseX z racji dużego potencjału może prześcignąć Uniswap, CAKE i SushiSwap, ponieważ posiada inne, lepsze funkcje i innowacje. Token UNI należący do Uniswap osiągnął najniższy kurs 17 września 2020 roku w wysokości 0,4 $. Najwyższy kurs UNI zanotował 3 maja 2021 roku w wysokości 45 $, co stanowi wzrost o ponad 10 000%. Drugim tokenem o dużym wzroście jest PancakeSwap (CAKE), który wzrósł o ponad 400% z 8 $ do 45 $ w 2021 roku. Kolejny, fenomenalny wzrost zaliczył SushiSwap z tokenem SUSHI, które wzrosło z 0,5 $ do 24 $.

Token PLSX może osiągnąć podobne wzrosty jak kilku z jego poprzed- ników na innych Blockchainach:

 • UNI – zysk 10,733% w 229 dni,
 • 1INCH – zysk 1,034% w 131 dni,
 • SUSHI – zysk 4,936% w 130 dni,
 • INJ – zysk 3,814% w 179 dni,
 • CAKE – zysk 18,829% w 173 dni,
 • SNX – zysk 88,306% w 772 dni,
 • LRC – zysk 19,285% w 694 dni,
 • RUNE – zysk 267,792% w 601 dni.

  Jaki wpływ PulseChain i PulseX będą mieć na cenę HEX? Możliwe są co najmniej trzy scenariusze. Już podczas fazy Sacrifice HEX osiągnął rekordowy kurs w historii: 0,56 $. Po odpaleniu PulseChain będziemy mieli dwa HEX: jedno zostanie na Blockchainie Ethereum pod nazwą eHEX, a drugi znajdzie się na sieci PulseChain i będziemy go nazywali HEX. Pierwszym z możliwych scenariuszy będzie wyrównanie się cen obu tokenów HEX. Dwa tokeny będą rosły w skali średnio lub długoterminowej, dzięki tendencji wzrostowej HEX i swojemu designowi.

  Drugim scenariuszem będzie wzrost ceny HEX na PulseChain, ponieważ Richard Heart i wszyscy związani z nim ludzie skupią się na promowaniu własnego produktu niezależnego od sieci Ethereum. Z kolei cena eHEX będzie spadać z powodu braku promocji i wspierania projektu przez Hearta i innych Hexicans. Nawet jeśli tak by się stało, choć to mało prawdopodobne, to inwestorzy i tak nie stracą. Mając milion HEX na sieci Ethereum i tak dostaną milion HEX na sieci PulseChain w ramach największego airdropa w historii, który nastąpi w dniu uruchomienia PulseChain. Jeśli cena na PulseChain pójdzie do góry 100 razy, a cena na Ethereum spadnie 100-krotnie albo do przysłowiowego zera, to przecież nadal była to dobra inwestycja, patrząc na nią w dolarach.

  W trzecim i moim ulubionym scenariuszu, zarówno PulseChain, jak i PulseX okażą się niesamowitym sukcesem i wielu wczesnych inwestorów zarobi na tych projektach olbrzymie pieniądze. Nie odbędzie się to jednak bez ogromnego wahania cen, którym podlegać będzie także HEX na PulseChain. Wielu użytkowników w tym scenariuszu będzie chciało wziąć jakiś profit i ulokować zarobione pieniądze w czymś bezpiecznym, niekoniecznie poza ekosystemem kryptowalut. Gdzież indziej mieliby to zrobić, jeśli nie w eHEX w sieci Ethereum, sprawdzonym produkcie od trzech lat bezbłędnie naliczającym 38% odsetek? W tej wersji wydarzeń tokeny PLS, PLSX i eHEX będą szybko rosnąć na wartości, a HEX na PulseChain za jakiś czas będzie nadrabiać zaległości. Jeśli czytając moje słowa zastanawiałeś się, czy nie jest za późno na inwestycję i czy eHEX może zrobić kolejne 10 000 razy, to teraz nie tylko wiesz, że może, ale rozumiesz także w jaki sposób.

INFLACJA VS DEFLACJA

Większość giełd zdecentralizowanych nagradza dostawców płynności za pomocą opłat i tokenów natywnych. W przypadku niektórych giełd jak: CAKE czy SUSHI, tokeny są inflacyjne (ich podaż ciągle rośnie). Rewolucyjność tokena PLSX polega na tym, że token nie będzie poddawany inflacji, co przełoży się na zmniejszenie podaży tokena w długim terminie. Dzięki temu, że podaż PLSX będzie spadać cena monety będzie wykazywać tendencję wzrostową, dlatego może prześcignąć wspomniane wyżej tokeny.

ZACHOWANIE INWESTORÓW

W analizie dotyczących cen tokenów PLS i PLSX, należy wziąć pod uwagę prognozę zachowania inwestorów. Inwestorzy będą wdrażać dwie filozofie: handlować tokenami lub trzymać je przez dłuższy okres czasu.

Część inwestorów będzie wymieniać PLSX na inne tokeny, a inni będą stawiać na długoterminowe inwestycje. Niektórzy inwestorzy z pewnością będą łączyć obie metody, sprzedając część tokenów od razu i przeznaczając pewną pulę środków na długoterminowe inwestycje. Na razie są to spekulacje oparte na moim doświadczeniu w inwestowaniu w HEX, a wcześniej w inne kryptowaluty, ale nie jestem w stanie przewidzieć, jakie będą nastroje użytkowników PulseX. Dobrą prognozę daje ogromne zainteresowanie etapem Sacrifice, które zakończyło się poświęceniem około miliarda dolarów! Jest to świadectwo zaufania do kolejnego projektu Richarda Hearta, dające duże nadzieje na przyszłość.

Trudno znaleźć negatywne cechy PulseX, które mogłyby wywołać obawy u inwestorów krypto. Tokenomika PulseX została dobrze przemyślana i zaprojektowana tak, by wartość tokenów rosła. Połączenie świetnej tokenomiki z zaufaniem społeczności do HEX sprawia, że PulseX może w pierwszym roku prześcignąć Uniswap, CAKE i SUSHI.

PulseX będzie uruchomiony na zupełnie nowym łańcuchu i będzie wyróżniał się unikatowymi funkcjami. Potencjał zostania jednym z największych yield farmów w historii zapewni mu duże grono inwestorów. Giełda PulseX będzie miała dużą płynność za sprawą programu „fixer bot”. Sprawi to, że PulseX będzie najczęściej używaną i najbardziej płynną giełdą PulseChain. Niskie w stosunku do Ethereum i Bitcoina opłaty transakcyjne przyciągną małych i dużych inwestorów, którzy będą używać PulseX, lecąc do giełdy jak ćmy do ognia. Inną przesłanką dla sukcesu PulseX jest wzrost ceny HEX o 10 000 razy. Wielu twórców walut cyfrowych obiecywało podobne wzrosty, lecz mało komu udało się tego dokonać.

Czytaj więcej w mojej książce: „Druga Kryptorewolucja: Zostań rentierem w nowym ekosystemie Richarda Hearta.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *