Blog

Wprowadzenie do krypto: 4 NAJWIĘKSZE OSZUSTWA ZWIĄZANE Z KRYPTOWALUTAMI, KTÓRE SPOWODOWAŁY STRATY NA 4,5 MILIARDA DOLARÓW

Rozwój branży kryptowalut w ciągu ostatnich lat przyczynił się do zwiększenia ilości oszustw. Co ciekawe przestępcy wcale nie wykorzystują nowych, wyrafinowanych metod, lecz bazują na starych i wypróbowanych praktykach.

Bitconnect

Zdecydowanie największym przykładem oszustwa jest Bitconnect. Jego założyciel, Satish Kumbhani, został oskarżony przez amerykański Departament Sprawiedliwości, między innymi o stworzenie schematu Ponziego (piramidy finansowej) za pośrednictwem „Programu pożyczkowego”. W akcie oskarżenia znalazły się zarzuty o popełnienie oszustwa związanego z przelewami, manipulacje cen towarów oraz międzynarodowe pranie brudnych pieniędzy. Pierwotnie Bitconnect miał gwarantować inwestorom 40% zysk z inwestycji. Finalnie Kumbhani uzyskał od inwestorów około 2,4 miliarda dolarów i zniknął z pieniędzmi. Do dziś jest poszukiwany.

Pincoin

Kolejnym dużym oszustwem, które wstrząsnęło światem kryptowalut był Pincoin. Ta wietnamska cyfrowa waluta zebrała około 870 milionów dolarów od 32 000 osób. Problemem Pincoina było to, że inwestorzy zamiast otrzymywać zwrot w gotówce, dostawali tokeny o nazwie iFan. Niestety niedługo potem założyciele Pincoin uciekli wraz ze wszystkimi pieniędzmi inwestorów.

ACChain

Wywodzący się z Chin ACChain zebrał od inwestorów 80 milionów dolarów, ale szybko stało się jasne, że z tą kryptowalutą jest coś nie tak. Do wiadomości publicznej wyciekły zdjęcia siedziby, która okazała się być jedynie pustym pokojem, a w tym samym czasie firma zniknęła bez śladu razem z ukradzionymi od inwestorów pieniędzmi.

Plexcoin

To oszustwo było bardzo głośne, ponieważ firma stojąca za Plexcoin została zamknięta przez amerykańską Komisję ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która nakazała jej zwrot dużej części wyłudzonych pieniędzy z łącznej kwoty w wysokości 20 milionów dolarów. Kryptowaluta początkowo obiecywała inwestorom zwrot w wysokości 1354%, co jednak okazało się tylko pustym sloganem, służącym jako wabik. Te oszustwa to zaledwie wierzchołek góry lodowej. W każdym miesiącu dochodzi do nowych incydentów, które odbijają się szerokim echem w świecie kryptowalut. Warto wspomnieć, że Ronin Network straciła 624 mln $, Wormhole 326 mln $, a BeansTalk 181 mln $.

Czytaj więcej w mojej książce „Druga Kryptorewolucja: Zostań rentierem w nowym ekosystemie Richarda Heart’a”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *