Blog

Wprowadzenie do krypto: Bitcoin, ojciec kryptowalut, który zrewolucjonizował świat finansów

Bitcoin (₿) to zdecentralizowana waluta cyfrowa, która jest niezależna od banków centralnych, administratorów czy instytucji finansowych i może być przesyłana bezpośrednio pomiędzy użytkownikami bez udziału żadnych pośredników. Jest to nowoczesny sposób na ochronę wartości pieniądza, zbliżony do złota oraz innowacyjne narzędzie wykonywania transakcji na całym świecie. Bitcoin może być wymieniany na inne waluty, produkty i usługi. Nie posiada fizycznej formy i istnieje tylko wirtualnie. Można nim płacić za niektóre usługi i produkty. Bitcoin jest honorowany jako środek płatniczy przez duże firmy, takie jak Microsoft czy Expedia.

Bitcoin został wymyślony przez programistę (lub zespół) Satoshi Nakamoto w 2009 roku. Transakcje Bitcoinem są częściowo anonimowe i weryfikowane przez węzły sieci za pomocą kryptografii oraz zapisywane w łańcuchu bloków w publicznej księdze rozproszonej o nazwie Blockchain, która przypomina rejestr banku. Bitcoin stał się innowacyjną walutą cyfrową wykorzystującą własny, nowy system transakcji, który został stworzony w opozycji do tradycyjnego systemu finansowego, takiego jak: międzybankowe przelewy czy też usługi Venmo i PayPal.

Bitcoin działa w środowisku rozproszonym w całej sieci i nie jest kontrolowany przez jedną instytucję czy bank, a każdy może stać się użytkownikiem tej sieci. Ważnym aspektem Bitcoina jest odporność na inflację i manipulację ze strony rządów, korporacji i innych instytucji. Używanie Bitcoina jest legalne w większości krajów, a głównym sposobem na zarabianie na nim jest inwestowanie i handel, czyli kupowanie po niższej cenie i sprzedaż po wyższej.

Bitcoin zyskał na wartości około 7 mln razy w ciągu 12 lat, od 0,01 $ w 2009 roku do prawie 70 000 $ w 2021 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *