Blog

Wprowadzenie do krypto: Blockchain, Bitcoin i Ethereum dla technofobów

Blockchain (lub łańcuch bloków) to metoda przechowywania listy wpisów, których nie można łatwo zmienić po ich utworzeniu. Dotyczy to również samej listy. Całość działa w oparciu na pojęciach z kryptografii, w tym podpisów cyfrowych i funkcji skrótu (hash).

W większości przypadków Blockchain jest zarządzany przez sieć peer-to-peer. Wszyscy równorzędni uczestnicy sieci używają wspólnego protokołu, który określa, w jaki sposób powinni się ze sobą komunikować, jak nowy blok jest tworzony i sprawdzany. Po zarejestrowaniu danych w dowolnym bloku nie można już ich zmienić. Zmiana bloku oznacza, że wszystkie bloki po nim również muszą zostać zmienione. W zależności od protokołu będzie to wymagać zgody większości lub nawet wszystkich uczestników sieci.

Kryptowaluta to rodzaj waluty, która wykorzystuje pliki cyfrowe jako pieniądze. Zazwyczaj pliki są tworzone przy użyciu tych samych metod, co kryptografia (nauka ukrywania informa- cji). Podpisy cyfrowe mogą służyć do zabezpieczania transakcji i umożliwiania innym osobom sprawdzania, czy transakcje są prawdziwe. Pierwsze kryptowaluty miały być niezależne od walut emitowanych przez rząd. Kryptowaluty używają „kontroli zdecentralizowanej”, co oznacza, że nie są kontrolowane przez jedną osobę lub rząd. Różni się to od „scentralizowanego” pieniądza elektronicznego i banków centralnych. Kontrola każdej kryptowaluty działa poprzez rozproszoną księgę (listę transakcji dzielonych przez wszystkich), zwykle Blockchain, który służy jako publiczna baza danych transakcji finansowych. Bitcoin, który zadebiutował jako oprogramowanie open source w 2009 roku, jest często nazywany pierwszą zdecentralizowaną kryptowalutą. Od tego czasu powstało ponad 40 000 kryptowalut (czasami nazywanych „altcoinami”, co jest skrótem od alternatywnych monet).

Bitcoin (₿) to cyfrowa i globalna kryptowaluta w systemie pieniężnym. Pozwala ludziom wysyłać lub odbierać pieniądze przez internet, nawet komuś, kogo nie znają lub komu nie ufają. Jest to pierwsza tego rodzaju technologia, która umożliwia przenoszenie cyfrowych dóbr przez internet bez konieczności korzystania z usług strony trzeciej. Pieniądze można przesyłać prawie anonimowo. Kryptografia jest podstawą bezpieczeństwa Bitcoina.

Ethereum to system w internecie, w którym ludzie mogą zawierać transakcje. Ether to rodzaj pieniędzy, który wykorzystuje system Ethereum, aby upewnić się, że każda osoba otrzyma odpowiednią kwotę w każdej transakcji. Ethereum zostało zaproponowane pod koniec 2013 roku przez Vitalika Buterina, badacza i programistę kryptowalut. Wiele osób przekazało pieniądze na wsparcie rozwoju systemu w ramach jednej z pierwszych początkowych ofert monet. System wszedł do sieci 30 lipca 2015 roku z 72 milionami monet. W 2016 roku Ethereum podzieliło się na dwie oddzielne wersje: Ethereum i Ethereum Classic. We wrześniu 2022 roku przeszło z dowodu pracy na dowód stawki w ramach aktualizacji sieci znanej jako Ethereum 2.0. Górnicy, którzy stracili źródło dochodu w postaci kopania Etheru i weryfikacji transakcji odłączyli się od głównego łańcucha Ethereum i stworzyli Ethereum Proof of Work i Ethereum Fair. Przyszłość obu projektów jest niejasna, ale jeśli Ethereum Classic jest tu jakimś wyznacznikiem to nowe wersje Ethereum nie będą cieszyć się zbyt dużą popularnością a najbardziej rozwijaną siecią pozo- stanie “właściwe” Ethereum oparte na dowodzie stawki.

Bitcoin stał się prekursorem kryptowalut opartych na zdecentralizowanej sieci, inspirując powstawanie nowych walut cyfrowych. Tokeny, kryptowaluty i inne rodzaje aktywów cyfrowych, które nie są Bitcoinami, są określane wspólnym mianem alternatywnych monet, czyli „Altcoins”. Altcoiny pełnią różne funkcje w szeroko pojętym systemie kryptowalut. Dla przykładu Litecoin przetwarza bloki co 2,5 minuty, czyniąc go cztery razy szybszym niż Bitcoin. Z kolei Cardano zostało opracowane z myślą o wspieraniu tworzenia zdecentralizowanych aplikacji finansowych (dApps), a więc konkurowania z Ethereum. Duże wzrosty na rynku Altcoinów nazywane są „Altseason”. Serwisy specjalizujące się w rankingach kapitalizacji rynkowej kryptowalut, takie jak na przykład Coinpaprika.com podają, że w 2022 roku istnieje kilkadziesiąt tysięcy Altcoinów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *