Ethereum jest to drugi największy Blockchain pod względem kapitalizacji rynkowej. Kapitalizacja rynkowa to wartość rynkowa kryptowaluty notowanej na giełdach. Kapitalizacja rynkowa jest równa cenie kryptowaluty pomnożonej przez liczbę jej jednostek pozostających w obrocie.
Ethereum zostało stworzone w 2013 roku przez programistę Vitalika Buterina, a dwa lata później globalnie wdrożone. Ethereum powstało jako zdecentralizowana platforma obliczeniowa do szerokiej gamy zastosowań. Jest to zdecentralizowany Blockchain posiadający własną kryptowalutę – Ether. Jest to także platforma dla wielu innych kryptoprojektów/aktywów, zwanych także tokenami. Funkcjonalność inteligentnych kontraktów (tzw. „smart contracts”), umożliwia budowanie produktów z zakresu finansów, gier, reklamy, internetu, zarządzania tożsamością oraz zarządzania łańcuchem dostaw.
Ethereum obejmuje również waluty powiązane z dolarem: 1:1 zwane „stable coins” i zdecentralizowane aplikacje finansowe DeFi (Decentralized Finance). Aplikacje te działają na inteligentnych kontraktach, określających warunki porozumień między stronami, które po ich spełnieniu są automatycznie realizowane. Warunki umowy między stronami są zapisane bezpośrednio w linijkach kodu, który kontroluje wykonanie, a transakcje są identyfikowalne i nieodwracalne.
Za sprawą inteligentnych kontraktów można przeprowadzać bezpieczne transakcje i zawierać umowy między anonimowymi stronami bez nadzoru banków czy systemu prawnego. Jednym z przykładów inteligentnego kontraktu jest HEX, który bierze monety w zastaw na określony przez użytkownika okres i oddaje je z procentem po wypełnieniu warunków umowy.
Ether jest natywnym tokenem używanym w sieci Ethereum. Jest on nazywany „ETH” lub po prostu „ethereum”. Transakcje z udziałem waluty Ether odbywają się podobnie jak w przypadku Bitcoina. Ether pełni jeszcze inną ważną funkcję w sieci Ethereum, jest bowiem paliwem gwarantującym funkcjonowanie całego systemu. Przez wielu ekspertów ETH jest nazywany „cyfrową ropą”, a Bitcoin „cyfrowym złotem”.
Ethereum często nazywane jest „komputerem świata” złożonym z wielu pojedynczych komputerów z oprogramowaniem Ethereum. Podobnie jak w przypadku Bitcoina, podtrzymanie funkcjonowania tych komputerów wymaga od uczestników inwestycji w sprzęt oraz energię elektryczną. Obecnie wiele innych kryptoaktywów działa jako tokeny oparte na Ethereum.
Według Bloomberg News Ethereum było najczęściej wykorzystywanym Blockchainem w 2020 roku, a jak podaje New York Times miał on największą liczbę „followersów” spośród wszystkich kryptowalut innych niż Bitcoin. Ethereum wdraża obecnie Ethereum 2.0, która obejmuje m.in. przejście na dowód stawki i zwiększenie przepustowości transakcji. Ethereum zyskało na wartości około 30 000 razy w ciągu 6 lat, od 0,15 $ w 2015 roku do prawie 5000 $ w 2021 roku.