Przyjrzyjmy się pięciu największym kryptowalutom w kontekście problemów, które spędzają sen z powiek inwestorom na całym świecie. Weźmy pod lupę najstarszą kryptowalutę, czyli Bitcoin. Cechuje go stara, bo już 13-letnia technologia, wysokie zużycie energii niezbędne do wydobycia, drogie transakcje, brak znaczącego rozwoju czy przyjaznego interfejsu. Bitcoin nigdy nie przeszedł audytu bezpieczeństwa, co może prowadzić do poważnych błędów czy wyłudzeń. W jego krótkiej historii już wystąpiły dwa „błędy inflacyjne” umożliwiające osobie, która znalazła błąd w kodzie wybicie dowolnej ilości Bitcoinów, co spowodowałoby upadek tej kryptowaluty, a wraz z nią być może i załamanie całego rynku.
W pierwszym przypadku za zgodą górników Blockchain został przewinięty, likwidując „nielegalnie” wybite monety. W drugim przypadku odkrywca błędu zgłosił go dobrowolnie i nie wykorzystał do niecnych celów. Choć obydwa błędy zostały poprawione, to nadal pozostaje pytanie: ile ich jeszcze może znajdować się w kodzie Bitcoin? Audyt bezpieczeństwa mógłby rozwiać wszelkie wątpliwości w tej kwestii.
Z kolei największym problemem Ethereum jest niska skalowalność, która sprawia, że ETH stało się ofiarą swojego własnego sukcesu. Zbyt duże obciążenie sieci Ethereum spowodowało, że zaczęto pobierać wysokie opłaty za transakcje, które sięgały nawet tysięcy dolarów. Optymizmem nie napawa także jeden z ostatnich wywiadów założyciela, Vitalika Buterina, który powiedział, że pełne wdrożenie Ethereum 2.0, które teoretycznie mogłoby rozwiązać te problemy, może zająć kolejne 6 lat. Przejście Ethereum z dowodu pracy na dowód stawki we wrześniu 2022 roku zgodnie z przewidywaniami nie zwiększyło przepustowości sieci i nie obniżyło opłat transakcyjnych.
Binance Coin (BNB) to kryptowaluta emitowana przez popularną platformę transakcyjną Binance. BNB to token użytkowy, który może być wykorzystywany na giełdzie Binance. Co kwartał firma Binance wykorzystuje jedną piątą swoich zysków na odkupienie i trwałe zniszczenie, czyli „spalenie” monet BNB znajdujących się w jej skarbcu. Początkowo moneta opierała się na sieci Ethereum. W kwietniu 2020 roku Binance Capital Mgmt kupiło CoinMarketCap, największy serwis rankingowy kryptowalut, co samo w sobie jest konflik- tem interesów. Binance manipuluje danymi z różnych Blockchainów, ręcz- nie ustawiając ranking niektórych kryptowalut na CoinMarketCap. Jest przynajmniej jeden pozew zbiorowy złożony przez inwestorów, co nie wróży dobrze, ani firmie Binance, ani ich kryptowalucie BNB.
Cardano (ADA) to jeden z największych Blockchainów, który wykorzystuje mechanizm dowodu stawki. Badania pokazują, że jest to „ghostchain”, co oznacza, że bez względu na jego funkcjonalność, nie jest on faktycznie używany ani rozwijany. Cardano używa języka programowania Haskell i wielu programistów z tego powodu nie chce nad nim pracować. Kolejnym problemem Cardano jest nieudane wdrożenie inteligentnych kontraktów we wrześniu 2021 roku. Ponadto pierwsza zdecentralizowana aplikacja wdrożona w Cardano jest krytykowana ze względu na słabe działanie wywołane przeciążeniem sieci.
Stworzona w 2013 roku kryptowaluta XRP zyskała popularność na fali hossy 2017 i 2018 roku. Towarzyszyły temu znaczne wzrosty cen kryptowaluty z 0,2 $ do 3 $, co było pokłosiem obietnicy wykorzystania jej przez największe banki i sieci przekazów pieniężnych, takich jak Western Union czy Money Gram. Niestety przyszłość pokazała, że żadna poważna instytucja finansowa nie wykorzystuje XRP do transferów pieniężnych, a dzięki działaniu założycieli XRP wartość monet wciąż spada. Na domiar złego, firma uwikłana jest w sprawę sądową z Amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd, która wytoczyła im pozew w 2020 roku. Przedmiotem oskarżenia był zarzut pozyskania przez XRP 1,3 miliarda dolarów w niezarejestrowanych papierach wartościowych, opartych na aktywach cyfrowych poprzez emisję tokenów XRP. Oskarżyciele twierdzą, że XRP nie jest walutą, lecz formą papierów wartościowych, a zatem podlega związanym z tym surowym przepisom.
Wprowadzenie do krypto: Kryptowaluty są zepsute
16
sty