Blog

Wprowadzenie do krypto: Najpopularniejsze rodzaje przekrętów

Celem wyłudzenia czy przekrętu związanego z kryptowalutami jest kradzież pieniędzy inwestorów, która kończy się ucieczką nieuczciwego właściciela i zamknięciem biznesu. Oszustwa na walutach cyfrowych cechują się zwykle tworzeniem projektów o niskim nakładzie pracy, które mają zbudować wizerunek rokującego projektu. W rzeczywistości okazuje się on być „wydmuszką”, a za takim projektem nie stoi żadna realna wartość i nie ma możliwości zarobienia na tej inwestycji.

Świat kryptowalut jest podatny na wyłudzenia ze względu na luźne regulacje dotyczące jego działalności. Dzięki zdecentralizowanej kontroli zarządzanie projektem jest skupione w prywatnych rękach, co przyciąga do tej branży wszelkiej maści oszustów i hakerów. Projekty stworzone z myślą o wyłudzaniu pieniędzy często bliźniaczo przypominają te uczciwe inwestycje i na początku odnotowują wzrosty wartości, co jest magnesem dla nowych inwestorów. Finalnie zainwestowane pieniądze znikają razem z właścicielami projektu.

RODZAJE PRZEKRĘTÓW NA KRYPTOWALUTACH

Kradzież płynności
Jest to najczęściej stosowany proceder wyłudzania pieniędzy na kryptowalutach. Jak działa mechanizm oszustwa? Pomysłodawca przedsięwzięcia wystawia Altcoina na zdecentralizowanej giełdzie, łącząc go z najlepiej sprzedającą się kryptowalutą np. Ethereum (ETH). Aby projekt mógł osiągnąć sukces, musi zapewnić walucie płynność i wprowadzić na giełdę wystarczającą ilość waluty. Następnym krokiem jest duża promocja waluty cyfrowej w internecie i mediach społecznościowych, która zapewnia zainteresowanie ze strony inwestorów. W efekcie następuje duża sprzedaż tokenów i tym samym znaczny wzrost wartości cyfrowej waluty, co przyciąga nowych inwestorów. W momencie największego wzrostu ceny tokena, założyciel wycofuje wszystkie ETH z puli płynnościowej, co sprawia, że inwestorzy zostają pozbawieni możliwości wymiany bezwartościowych tokenów. W ten sposób założyciel pozbawia walutę całej wartości, wniesionej do niej przez inwestorów, co prowadzi do spadku jej ceny do zera, a założyciel znika z wymienionymi na giełdzie tokenami ETH.

Manipulacja techniczna
Drugim sztandarowym rodzajem wyłudzeń jest manipulacja techniczna, polegająca na blokadzie możliwości sprzedaży tokenów inwestorów zaraz po ich zakupie. Tym samym inwestor jest pozbawiony podstawowych praw, czyli kupowania, sprzedawania, konwertowania czy wydawania tokenów w dowolny sposób, a czasem są one możliwe jedynie w stosunku do założyciela waluty, podmiotu lub osoby przez niego wybranej. Nieuczciwy założyciel czeka do momentu, aż wartość tokena osiągnie najwyższy pułap i wtedy sprzedaje wszystkie tokeny, znikając raz na zawsze z orbity inwestorów wraz ze wszystkimi pieniędzmi.

Wypłata środków pieniężnych przez właścicieli
Wypłata środków pieniężnych jest praktyką całkowicie legalną. Jednak jeśli dana waluta cyfrowa została stworzona po to, by oszukać inwestorów, spieniężanie kwalifikuje się wówczas jako przestępstwo. W tym rodzaju oszustwa, właściciel zachęca inwestorów korzyściami swojej platformy będącej w budowie, obiecując atrakcyjne funkcje, które w przyszłości umożliwią im osiągnięcie wysokich zysków. Inwestorzy nabierają się na marketing platformy, inwestując swoje środki w cyfrową walutę. Prowadzi to do zwiększenia wartości przedsięwzięcia, a założyciel spienięża udziały lub środki (jednorazowo lub stopniowo), co sprawia, że inwestorzy zostają z bezwartościowymi tokenami.

Dumping
Dumping to polityka gospodarcza polegająca na sprzedaży produktów po cenach niższych niż koszty wytworzenia lub sprzedaż zagraniczna po cenach niższych niż na rynku krajowym. W odniesieniu do kryptowalut, to zjawisko polega na szybkim wyprzedawaniu dużych ilości tokenów przez właścicieli danej waluty cyfrowej, co prowadzi do gwałtownego spadku ceny monety.

W efekcie inwestorzy zostają w posiadaniu bezwartościowych tokenów. Dumping jest poprzedzony intensywną kampanią reklamową w internecie czy kanałach w mediach społecznościowych. Samo kupowanie oraz sprzedawanie własnej waluty cyfrowej nie jest zabronione i nieetyczne, stanowiąc proceder niższego kalibru od kradzieży płynności czy manipulacji technicznej.

Czytaj więcej w mojej książce: „Druga Kryptorewolucja: Zostań rentierem w nowym ekosystemie Richarda Hearta„.

Jedna odpowiedź do “Wprowadzenie do krypto: Najpopularniejsze rodzaje przekrętów

  1. Emoney pisze:

    Fajnie że zwiększasz świadomość ludzi na co uważać, z krypto walutami nie ma żartów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *