Blog

Wprowadzenie do krypto: Skąd się biorą kryptowaluty?

Kryptowaluty powstają na różne sposoby. Jedną z metod ich pozyskiwania jest „dowód pracy”, znany także jako proces „kopania” kryptowalut przez „górników”. Górnik to osoba z komputerem, na którym działa oprogramowanie do „kopania” kryptowalut.

Proces nazywa się „kopaniem”, ponieważ jak każdy inny zasób naturalny, w większości przypadków istnieje tylko ograniczona ilość danej kryptowaluty. Dla przykładu istnieć będzie tylko 21 milionów Bitcoinów, a do dziś wykopane zostało trochę ponad 19 milionów.

Kopanie tradycyjnych surowców (np. złota) wymaga inwestycji w koparki, pogłębiarki i inne maszyny. W przypadku kryptowalut górnik inwestuje w potężny komputer, zwany także koparką, do rozwiązywania skomplikowanych problemów matematycznych. Kiedy zostaną one rozwiązane, system tworzy nowe monety i przyznaje je górnikowi, który je rozwiązał.

Górnicy używają też swoich komputerów do weryfikacji transakcji i do przeciwdziałania oszustwom w systemie. Im więcej górników pracuje w sieci, tym szybsza jest weryfikacja transakcji i mniejsze możliwości oszustwa. Za weryfikację transakcji górnik otrzymuje zapłatę, będącą niewielkim procentem całkowitej wartości transakcji. Górnik może więc zarabiać na dwa sposoby: kopiąc kryptowaluty i weryfikując transakcje.

Drugą metodą pozyskiwania kryptowalut jest tzw. „dowód stawki” – alternatywny mechanizm służący do weryfikacji transakcji i tworzenia nowych bloków w Blockchain.

Właściciele kryptowalut opartych na dowodzie stawki oferują swoje już posiadane monety jako zabezpieczenie w celu sprawdzenia poprawności transakcji. Stają się oni „walidatorami”, czyli odpowiednikami górników z systemów opartych na dowodzie pracy. Proces zastawiania monet powszechnie znany jest jako „staking”. Walidatorzy wybierani są do weryfikacji transakcji na podstawie ilości „zastejkowanych” monet w systemie.

Aby zostać walidatorem, właściciel określonej kryptowaluty musi zastejkować określoną ilość monet. Na przykład Ethereum 2.0 wymaga zastejkowania minimum 32 ETH. Walidatorzy, podobnie jak górnicy, zarabiają na zabezpieczaniu Blockchaina i weryfikacji bloków z transakcjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *